Մայիսի 25-ին ՀՀ ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանն ու խմբակցության անդամ Մանե Թանդիլյանը հրավիրած ասուլիսում անդրադարձել են ապագա անելիքներին:
Էդմոն Մարուքյանը, դատապարտելով մայիսի 8-ին խորհրդարանում տեղի ունեցած միջադեպը, նշել է, որ գործող իշխանությունը շեղվել է որդեգրած ժողովրդավարական արժեքներից: Նա նաեւ անընդունելի է համարել միջադեպի վերբերյալ ՀՔԾ-ի տարածած հայտարարությունը, ըստ որի՝ միջադեպն առնչվում է հանրային տիրույթին, ոչ թե մասնավորին: Խմբակցության ղեկավարի հավաստմամբ՝ տեղի ունեցածը բռնություն է: «Իշխանություններն արդարացնում են ծեծկռտուքը, մարդուն հետեւից հարվածելը»,- ասել է նա եւ հավելել՝ «Որեւէ մեկը թող հույս չունենա, թե «Լուսավոր Հայաստանին» կարող է շեղել քաղաքական օրակարգից»:  Պատգամավորը շնորհակալություն է հայտնել կուսակցության համակիրներին, հետեւորդներին եւ ազատամարտիկներին՝ զորակցության համար:
Մանե Թանդիլյանի հավաստմամբ՝ ժողովրդավարությունը նահանջ է ապրում մեր երկրում: Նա նաեւ տեղեկացրել է, որ խմբակցությունը շարունակելու է օրենսդրական եւ քաղաքական գործունեությունը խորհրդարանում:

25 мая руководитель фракции «Просвещенная Армения» Э.Марукян и член фракции М.Тандилян на созванной пресс-конференции поделились предстоящими планами.
Э.Марукян, коснувшись, в частности, инцидента, имевшего место в парламенте 8 мая, подчеркнул, что действующая власть отклонилась от провозглашенных демократических ценностей и в стенах законодательного органа совершено насилие. «Пусть никто не надеется, что «Просвещенная  Армения» отклонится от своей политической повестки», - добавил он. Депутат поблагодарил соратников, последователей партии и азатамартиков за поддержку.
По мнению М.Тандилян, демократия в Армении отступает. Она также проинформировала, что фракция продолжит законодательную и политическую деятельность в парламенте.